KRAINY POLSKIE

Ketchup

Ketchup ze śliwką
Dolny Śląsk

 

Pan Pomidor… - historia niezwykła!
Przywędrował do Polski wraz z Królową Boną. Zanim przyjął się na stołach Europy, z trudem torował sobie drogę do żołądków i serc naszych dziadków. Długo traktowano go jako roślinę ozdobną….ba! nawet trującą Jednak kiedy w XVIII wieku okazało się, że owoce tego krzewu są bardzo smaczne i zdrowe, bardzo szybko doceniono jego walory spożywcze. To właśnie wtedy we Hiszpanii, Francji i Włoszech powstały pierwsze uprawy. Początkowo wyłącznie przetwarzano „Pana Pomidora” na przeciery i soki. Dopiero sto lat później ludzie odważyli się go spożywać w formie surowej. I tak stał się niekoronowanym królem na stołach Europy. W Polsce… pierwszego pomidora wyhodowano w 1880 roku w Warszawie, aby dopiero po I wojnie światowej cieszył się większym zainteresowaniem. Dzisiaj jest niekwestionowanym Królem wśród warzyw!

 

Król Pomidor… - samo zdrowie!
Otóż jego główną zaletą są nie tylko walory smakowe, ale przede wszystkim odżywcze. Zawiera on w składzie witaminy i składniki mineralne, m.in.: wit. A, B, C, E, potas, fosfor, sód, wapń, magnez, żelazo, cynk, karoten i jod, Jedzenie pomidorów różnej postaci wyraźnie zmniejsza ryzyko zawału serca, poprawia trawienie, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia odporność i układ nerwowy, chroni przed szkodliwym wpływem słońca, nawilża skórę i działa przeciwzmarszczkowo. Dodatkowo w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet, a u mężczyzn raka prostaty…jest również znakomitą podstawą diet odchudzających. Pomidory są bogatym źródłem roślinnej melatoniny, hormonu poprawiającego nasze samopoczucie i regulującego sen.

 

Ketchup… - skąd się wziął?
…wymyślili go Chińczycy. Pierwowzorem była zupa polinezyjska, w której skład wchodziły: cebula, fasola, zioła i sardynki.  Nazwa i receptura (nie związana z pomidorami) w Europie pojawiła się pod koniec XVII wieku, i bardziej oznaczała sos rybny aniżeli pomidorowy.
Dzisiaj, dzięki Anglikom i Amerykanom, kojarzy się nam wyłącznie z sosem pomidorowym w wielu odmianach smakowych, w tym w niepowtarzalnym - ze śliwką, szczególnie uprawianą w słońcu Dolnego Śląska.  Naukowcy twierdzą, że pomidor przetworzony, taki jak np. w ketchupie pomidorowym ma większą wartość odżywczą niż pomidor surowy, gdyż podczas jego gotowania uaktywnia się jeszcze więcej jego walorów witaminowych.

 

 

Kraina Polski: Dolny Śląsk

Dolny Śląsk urzeka malowniczymi krajobrazami i różnorodnością turystycznych miejsc.  

To także doskonałe dania, potrawy i przysmaki regionalne powstałe w wyniku połączenia różnych kultur i tradycji kulinarnych z Polski (szczególnie z Wielkopolski), Czech, Austrii, Niemiec i Kresów Wschodnich. Ich szczególną cechą jest mariaż smaków i rozmaita tradycja kulinarna. Tradycje kulinarne Dolnego Śląska są tak głęboko sięgające w historię tych regionów Europy, że można powiedzieć, że są „stare jak świat”. Będąc tutaj, nie sposób nie skosztować  legendarnych klusek śląskich wraz z kultowymi zrazami, wrocławskiego żurku śląskiego czy też bigosu wrocławskiego, a może uwielbianego „śląskiego nieba”.  Tutaj bogactwo kulinarne jest wielopłaszczyznowe, zarówno mięsne jak i warzywno-owocowe. A południowe położenie regionu sprzyja większemu nasłonecznieniu, tym samym uprawy oraz hodowle warzyw i owoców są tutaj bardzo naturalne, ekologiczne i bez dodatkowych aktywatorów. Dolny Śląsk, a w szczególności miejscowość Siechnice słynie z jednej z największych w Polsce i tym samym w Europie całorocznej, naturalnej hodowli pomidorów, których powierzchnia upraw zajmuje ponad 40 hektarów. Region Dolnego Śląską słynie również ze znakomitych upraw owoców. Wspomniana wcześniej południowość na ich wartość smakową, a przede wszystkim naturalną słodycz.
I tak oto, w wyniku połączenia wszystkich walorów historycznych, etnicznych, kulinarnych oraz klimatycznych Dolnego Śląska powstał na bazie autorskiej receptury Oliwii Bernady – ketchup ze śliwką.   

 

Przykład do czego można wykorzystać zawartość słoiczka

Frytki…

 

 

Skład: koncentrat pomidorowy (40%), przecier śliwkowy (30%), marchew (10%), cebula (10%), cukier, ocet spirytusowy, substancja zagszczająca-skrobia modyfikowana kukurydziana, sól, przyprawy aromatyczno-smakowe

Produkt pasteryzowany. Po otwarciu należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Data oznacza numer partii.

Najlepiej spożyć przed: 21.9.2025

Wartość odżywcza produktu w 100g

Wartość energetyczna 435 kJ / 104 kcal
Tłuszcz 1,7 g - w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,18 g
Węglowodany 22 g - w tym cukry 10 g
Białko 1,7 g
Sól 1,2 g

Masa netto: 220g

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)