KRAINY POLSKIE

Powidła śliwkowe

Powidła śliwkowe z kakao
Beskid Wyspowy

 

Śliwka – Królowa Jesieni
Już starożytny guru filozofii Dalekiego Wschodu, żyjący ponad 500 lat p.n.e - Konfucjusz wspominał w swoich pieśniach o śliwce. Zajadał się nimi, od rana do wieczora…w różnej postaci.
Nie bez przyczyny, pierwsze drzewka śliwkowe zaczęto uprawiać w Chinach ponad 2 000 lat temu. Śliwka podobno wywodzi się z Kauakzu. Hodowali i uwielbiali je jeść zarówno starożytni Grecy, Persowie, jak i Rzymianie, podając je na swoich ucztach pod różnymi postaciami: kandyzowane, suszone, świeże i marynowane.
W Polsce śliwka przywędrowała szlakiem morskim, z nią razem pierwsze drzewa. Śliwką handlowano od zawsze. Szczególnie uprawę śliwek upodobali sobie mnisi, którzy od razu w niej znaleźli owoc dobry na różnego rodzaju napitki czy nalewki. Ponadto śliwka z racji swojej wartości odżywczej, objętości, szczególnie w czasach kiedy było trudno o żywność była znakomitym wypełnieniem pustych brzuszków najmłodszych i starszych.
Dzisiaj śliwka również króluje na stołach w setkach postaci. Na słodko i na słono, na kwaśno i na gorzko, suszona i marynowana, w powidłach, dżemach, konfiturach, w wysokoprocentowym alkoholu i piwach, w bigosie i w sosie podanym do różnego rodzaju mięs, w kompocie i napojach gazowanych, w jogurcie i płatkach śniadaniowych, w różnego rodzaju pasztetach i sałatkach warzywnych…

 

Jak śliwka w kompot!
Ten kto pozna wartość odżywczą, witalną i smakową śliwki – ten wpadł jak śliwka w kompot! 
Śliwka dawno temu była używana do leczenia stanów zapalnych jelit, nerek, wątroby. Podawano ją osobom cierpiącym na bóle zębów, artretyzm i reumatyzm, stosowano przy zwapnieniu tętnic. Te cenne właściwości śliwka zawdzięcza bogactwu składników, które znajdziemy w jej miąższu - pektyny, kwas jabłkowy, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo oraz witaminy B1 i B2 jak również karotenoidy, flawonoidy, polifenole i kwas chlorogenowy, które wzmacniają skórę i naczynia krwionośne, mają działanie antynowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe.

Śliwki (suszone) oczyszczają przewód pokarmowy, obniżając przy tym zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz znacząco zmniejszają ryzyko raka jelita grubego.
Suszone śliwki wzmacniają kości - wyniki badań pokazują, że spożycie około 8-10 sztuk śliwek dziennie (przez rok) przyczynia się do zwiększenia gęstości mineralnej kości, a ze względu na swoje zdolności antyoksydacyjne są polecane dla osób palących papierosy.

Najwartościowsze są węgierki i renklody. 

 

KAKAO – historia stara jak świat
Podobno kakao ma już ponad 7 500 lat. Historia sięga czasów Azteków i Majów. Badania udowadniają, że ślady kakao sięgają około 5 000 lat p.n.e., a ziarna kakaowca uważane były jako dar od bogów.  Jeszcze długo przed odkryciem przez Krzysztofa Kolumba Ameryki, w czasach świetności tzw. prekolumbijskiego Meksyku podczas różnych uroczystości zaślubin, pogrzebów czy narodzin dziecka pito oszałamiający napój na bazie kakao.  I to właśnie Kolumb w 1502 roku przywiózł do Europy pierwsze ziarna kakaowca. Pierwszymi, którzy spróbowali tego smaku byli Hiszpanie. Nie bez przyczyny, pod koniec wieku XVI kakao stało się ich ulubionym napojem, a nawet wręcz przez nich uwielbianym. Lepszym od czerwonego wina, miodów pitnych czy innych trunków. Wkrótce sympatia dla kakao rozprzestrzeniła się w całej Europie, w tym i w Polsce. W Polsce uwielbiamy kakao, a Polska jest czołowym importerem surowców kakaowych na świecie. Głównym składnikiem czekolady jest kakao.

 

KAKAO – dla dzieci i dorosłych
Kakao bogate jest w magnez, miedź, potas i żelazo. Głównym walorem kakao jest wysoka zawartość polifenoli, a w szczególności flawonoidów. Pod tym względem kakao zostawia daleko w tyle jabłka, jagody, czerwone wino czy niektóre herbaty.  Kakao wspiera także układ krwionośny i odpornościowy. Działa również korzystnie na mózg i przepływ krwi w mózgu, zmniejszając tym samym negatywny wpływ wolnych rodników na układ nerwowy.
W ziarnach kakaowca znajdziemy dobrze znaną nam kofeinę w niewielkich ilościach. Znajduje się w nich również teobromina, która wywiera łagodny wpływ na centralny układ nerwowy. Spokojnie możemy pić kakao zamiast kawy.
Spożywanie kakao może wpływać na zdolności poznawcze, samopoczucie, neuroprotekcję i układ naczyniowo-krwionośny. Ma też potencjał w redukowaniu lekkich stanów zapalnych. Dzisiaj kakao to bardzo wartościowy produkt, jeden z najwyższej półki, który zarówno używany jest w tradycjach kulinarnych, w zakładach farmaceutycznych czy przy produkcji kosmetyków.

 

Nasze PODWIDŁA ŚLIWKOWE z KAKAO zrobiliśmy na bazie śliwek węgierek.

Przepis pochodzi ze starego zeszytu mojej mamy. Rozkosz spakowana do słoika.

 

Kraina Polski: Beskid Wyspowy - kraina kwitnących śliw

Część Beskidów Zachodnich w województwie małopolskim.

800 lat temu na tereny Beskidu Wyspowego śliwkę węgierkę przywiozła księżna Kinga, która na swoich ziemiach sadziła drzewa owocowe. I tak do dzisiaj śliwka węgierka rośnie w Małopolsce. Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie to rozległa kraina pomiędzy dolinami rzek Raba i Dunajec w województwie małopolskim. Wyróżnia się tym, że ma bardzo głębokie doliny. Doliny są ciepłe, słoneczne. Na nasłonecznionych stokach wzgórz i gór od XVIII w. (kiedy to do Polski przybyła śliwka węgierka) rozwija się sadownictwo. Pierwszymi sadownikami mogli być cystersi ze Szczyrzyca i klaryski ze Starego Sącza, do których należały kiedyś tutejsze wsie. Według popularnej lokalnej wersji jednak to nie klasztory, ale pewien proboszcz stoi za rozwojem sadów. Jako pokutę dawał odmawianie pacierzy i... sadzenie drzewek owocowych – za jeden grzech jedno drzewko. Okolica bardzo szybko pokryła się hektarami sadów.

 

 

Przykład do czego można wykorzystać zawartość słoiczka

Idealne nadają się do wszelkiego rodzaju wypieków, gofrów, naleśników, ciasteczek, bułek, rogalików czy na kanapki.

 

Gofry:
2 duże jaja
250 ml mleka
250 ml wody
100 g rozpuszczonego masła
100 f cukru
300 g mąki
Łyżeczka proszku do pieczenia
Łyżeczka ekstraktu waniliowego
Szczypta soli
Olej do smarowania gofrownicę

Wykonanie:
Do miski wsypujemy suche składniki , powoli miksując dodajemy , mleko , roztrzepane jaja ,ekstrakt waniliowy wodę i rozpuszczone masło.
Ciasto nalewamy chochelka na rozgrzaną i posmarowaną gofrownicę i pieczemy na złoty kolor

 

 

Skład: śliwki, cukier, kakao

Produkt pasteryzowany. Po otwarciu należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Data oznacza numer partii.  

Najlepiej spożyć przed: 21.9.2025

Wartość odżywcza produktu w 100g

Wartość energetyczna 912 kJ / 218 kcal
Tłuszcz 0,2 g - w tym kwasy łuszczowe nasycone 0,04 g
Węglowodany 53 g - w tym cukry 38 g
Białko 1 g
Sól 0,00 g

Masa netto: 230g

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)