KRAINY POLSKIE

Dżem truskawkowy

Dżem truskawkowy  
Mazowsze

 

Truskawka – czy wiesz, że…
…nie jest dziełem natury. Jej pra…pra…pra…pra… babką jest? znana od czasów starożytnych – leśna poziomka. Powstanie truskawki zawdzięczamy, w 1721 roku, Królowi Francji Ludwikowi XIV, który rozkoszując się poziomkami znacznie większymi rozmiarami, niż znano dotychczas w Europie, przywiezionymi z Ameryki Południowej, nakazał swoim nadwornym botanikom wyhodowanie odmiany o podobnym smaku. Skrzyżowano wówczas dwie odmiany poziomki: chilijską i wirginijską. I tak oto powstała truskawka…Owoc soczysty, o wiele większy od poziomki, smaczny, luksusowy i wytworny. W europejskim handlu truskawka pojawiła się dopiero około 1830 roku.
Polskie słowo „truskawka” pochodzi od staropolskiego słowa „truskać” co oznacza „łamać się, trzeszczeć”, bowiem pędy truskawek są łamliwe, wyginające się i delikatne. W Polsce produkuje się od 170 do 340 tysięcy ton truskawek rocznie, zaś na świecie jest ich ponad 2 tysiące odmian, w tym nawet białe truskawki o smaku ananasowym. 

 

Truskawka – dobra do wszystkiego i na wszystko…

 …zawierają więcej witaminy C niż cytryny. Zawierają również kwas foliowy, potas, magnez, wapń. Poprawiają przeminę materii, oczyszczają jelita z toksyn i znakomicie wpływają na ich florę bakteryjną. Wzmacniają kości, zęby, włosy i dobrze wpływają na cerę. Mają w sobie również dużo cynku…dlatego uważane są jako doskonały afrodyzjak, a dieta truskawkowa jest jedną z najbardziej popularnych. 100 g truskawek (bez dodatków) zawiera około 28 kcal.
Przez minione ponad trzy stulecia truskawka doczekała się setek przepisów kulinarnych. Któż z nas nie jadł pierogów z truskawkami, zupy truskawkowej, naleśników z truskawkami, makaronu z truskawkami, truskawek ze śmietaną, cocktailu truskawkowego, lodów z truskawkami lub truskawkowych, knedli z truskawkami, czy też różnych sałatek z dodatkiem truskawek, szampana z truskawkami…a wśród tych setek dań jest jeden Król – DŻEM TRUSKAWKOWY.

 

Dżem i dżemożercy…
Wiele „tęgich głów” badało ten temat. Hiszpanie twierdzą, że słowo dżem pochodzi od słowa „marmelada” i oznacza w hiszpańskim - pigwę. Anglicy, że od słowa „jam” (co wymawia się po prostu „dżem”) i co może oznacza za równo konfiturę ale jednocześnie ścisk, tłok, zaklinować, itp. No i coś w tym jest!
Trudno określić kiedy powstał pierwszy dżem. Już od czasów starożytnych wiedziano, że zerwane owoce szybko się psują. Stąd podejmowano wiele prób jak przedłużyć ich wartość odżywczą i smak. Jedną z nich, która przyjęła się na całym świecie jest ich gotowanie z cukrem aż do wytworzenia się charakterystycznej, zwięzłej, zazwyczaj gęstej i naturalnej pulpy, później jej zawekowanie. I tak osiągnięto efekt, który umożliwia przedłużenie smaku świeżych owoców na kilka lub kilkanaście miesięcy. Zdarza się, że dobrze zawekowane dżemy mogą mieć kilka lat! Dzisiaj dżemy powstają z każdego owocu, z mieszanych smaków, ba! nawet z warzyw (np. z ogórków czy buraków cukrowych) czy też z połączenia owoców z warzywami.
Polacy zaliczają się do dżemożerców…jeszcze kilkadziesiąt lat temu, więcej ich jedliśmy późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Dzisiaj - jemy je bez względu na porę roku…wiosną, latem, jesienią czy zimą. Od stuleci, po prostu lubimy zbierać owoce, przetwarzać, dodawać do różnych dań, mieszać smaki, rozkoszować swoje podniebienie ich niepowtarzalnością…

 

Nasz DŻEM TRUSKAWKOWY – to produkt przygotowany ze 100 letniego przepisu babci Oliwii Bernady. Naturalny, bez konserwantów, niskosłodzony.  Pełen tylko owoców – truskawek pochodzących z serca Mazowsza. Ziem Sycyny, Zwolenia, Czarnolasu, Lipska, Przysuchy…tam gdzie nasz wieszcz, ojciec poezji polskiej Jan Kochanowski kochał żyć, przebywać i pisać…

 

 

Kraina Polski: Mazowsze

20 kwietnia 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: Warzywa i owoce: „truskawka zwoleńska”.

Tradycja uprawy truskawki w powiecie zwoleńskim sięga początków XX wieku. Wspomnienia rodzinne starszych mieszkańców powiatu zwoleńskiego dotyczą czasów przedwojennych, kiedy to letnicy odpoczywali w tych okolicach i zaopatrywali się w świeże, atrakcyjne dla nich produkty rolne – warzywa i owoce „z pierwszej ręki”. Jeszcze przed I Wojną Światową rolnicy uprawiali tu truskawki na niewielkich poletkach, sprzedając je okolicznym mieszkańców, w tym Warszawiakom. Później, w latach 60-tych zaczęto wysyłać truskawki, jako znak przyjaźni polsko-radzieckiej, samolotami z Dęblina do sowieckiej Rosji. Chętnie, zwoleńskie truskawki kupowali też Czesi. Za sprawą , powstałej pod koniec lat 50-tych Spółdzielni Ogrodniczej w Zwoleniu powstały pierwsze punkty skupu owoców. Tutaj też, na tym terenie, powstały pierwsze Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Hortex”. Uruchomienie linii do mrożenia owoców i warzyw spowodowało wzrost uprawy truskawki na terenie powiatu zwoleńskiego w gminach Tczów, Kazanów, Policzna.

Uprawa truskawki jest głęboko zakorzenioną tradycją przechodzącą z pokolenia na pokolenie. Truskawka znajduje się w czołówce uprawianych płodów rolnych w powiecie zwoleńskim, który uważany jest za jeden z największych producentów truskawek w Polsce. Tradycja jest ciągle podtrzymywana. Na wyjątkowość truskawek zwoleńskich wpływ ma kilka czynników. Przede wszystkim urodzajna ziemia. Następnie umiarkowany klimat, który truskawka uwielbia! Jakość pędów truskawki, które są zdrowe, rozłożyste, i to właśnie one wydają dorodne owoce o wyjątkowych walorach smakowych i zapachowych, o niepowtarzalnym wybarwieniu, jędrności i soczystości. Kolejnym czynnikiem jest tradycja, wiedza i umiejętności jakie posiadają rolnicy uprawiający te owoce w swoich plantacjach. Truskawka Zwoleńska to po prostu… prawdziwa poezja smaku. 

 

Przykład do czego można wykorzystać zawartość słoiczka

 

Ciasto drożdżowe:
200 ml mleka
50 g drożdży roztartych z 1 łyżką cukru i 1 łyżką mąki - przykrywamy miskę ściereczka zostawiamy 15 min do wyrośnięcia
100 g cukru
100 g rmasla
4 jajka
Szczypta soli
500 g mąki pszennej
400 g truskawek pokrojonych w cząstki

Kruszonka:
100 g mąki
60 g masła zimnego
60 g cukru

Wykonanie:
Masło rozpuszczamy, dolewamy mleko, wsypujemy cukier, mieszamy. Przelewamy zawartość go dzieży miksera i na małych obrotach dosypujemy mąkę, sól, roztrzepane jaja, zaczyn drożdżowy a na koniec masło. Wyrabiamy ok 15 min, aż ciasto będzie elastyczne i lśniące.
Przekładamy do miski, przykrywamy, zostawiamy na 1 h do wyrośnięcia.
Przygotowujemy kruszonkę.
Masło ścieramy do miski z mąką i cukrem i rozcierając w dłoniach zagniatamy kruszonkę, wszystkie składniki muszą się połączyć.
Ciasto wykładamy na blachę, układamy truskawki posypujemy kruszonką i pozostawiamy na 20 min.
Pieczemy w temp 170 stopni 25-30 min (do suchego patyczka)

 

 

Skład: truskawki, cukier, woda, substancja żelująca -pektyna, regulator kwasowości-kwas cytrynowy

Produkt pasteryzowany. Po otwarciu należy przechowywać w warunkach chłodniczych. Data oznacza numer partii.

Najlepiej spożyć przed: 21.9.2025

Wartość odżywcza produktu w 100g

Wartość energetyczna 649kJ / 155 kcal
Tłuszcz 0,2 g - w tym kwasy tłuszczowe nasycone 0,01 g
Węglowodany 38 g - w tym cukry 37 g
Białko 0,3 g
Sól 0,0 g

Masa netto: 220g

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)