KRAINY POLSKIE

Szombierki – industrialna katedra

02.08.2023

Na historię elektrociepłowni Szombierki składają się i rzekome konszachty z diabłem jej awangardowego twórcy, i nieprawdopodobna historia spadku, ale też wszystko to, co sprawiło, że w pewnym momencie stała się najnowocześniejszą elektrownią w Europie. Dlaczego więc ostatecznie trafiła na listę Najbardziej Zagrożonych Obiektów Dziedzictwa Europejskiego?

Kiedyś były tu lasy, łąki, pola i liczne naturalne stawy, sprzyjające rolnikom. Wszystko zaczęło zmieniać się od 1826 roku, kiedy Karol Godula nabył Szombierki i okoliczne tereny. Osada z rolniczej stała się przemysłową, aż w 1951 Szombierki zostały przyłączone do Bytomia.

Kilka słów należy się Karolowi Goduli, którego historia to niemal gotowy scenariusz filmowy. Urodził się jako syn leśniczego, zmarł jako potentat przemysłowy, jeden z najbogatszych ludzi na Górnym Śląsku. Za życia nazywany Śląskim Królem Cynku. Ekonom, jako organizator i wizjoner przyczynił się do rozwoju całego przemysłu górnośląskiego. Za młodu został brutalnie pobity i wykastrowany, utracił czucie w jednej ręce i miał problemy z poruszaniem się. Do końca życia pozostał odludkiem, nie założył rodziny. Mimo olbrzymiego majątku, najczęściej przebywał w drewnianej chacie, z której często buchał wielki ogień. Pracował często w dzień i noc, co okoliczna ludność interpretowała jako konszachty z diabłem.

Ostatni raz Godula zaskoczył wszystkich, zapisując cały majątek niespokrewnionej z nim ubogiej dziewczynce. Sześcioletnia Joanna Gryzik odziedziczyła w ten sposób 19 kopalni galmanu (czyli rudy cynku), 40 węgla kamiennego, kilka hut cynku i 4 majątki ziemskie: w tym Szombierki‑Orzegów. Gdy miała 16 lat, przyjęła szlacheckie nazwisko Gryzik von Schomberg‑Godulla. W 1858 poślubiła Reichsgrafa Hansa Ulricha Schaffgotscha, co zapoczątkowało górnośląską linię rodu Schaffgotschów i tym samym dalszy rozwój m.in. Szombierek. Wraz z rozwojem przemysłu, dzięki hojności Schaffgotschów powstała kasa zapomogowa dla pracowników, wiele domów robotniczych, szkół, szpitali oraz sierociniec w Bytomiu, a pierwszy tramwaj przez Szombierki w kierunku Bobrka przejechał w 1898 r.

 

Cały artykuł można przeczytać w magazynie dostępnym na KupujeszPomagasz.pl

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Ale jazda! Przez historię Wrocławia
Centrum Historii Zajezdnia powstało w 2016 r. w miejscu XIX-wiecznej zajezdni, kt&oac
Druga szansa, drugie życie
Praca dla osadzonych to nie tyko możliwość oderwania się od więziennej rzeczywist
Jak płynąć, żeby przepłynąć
Jego Pracownia mieści się na warszawskiej Pradze Północ. Tu, od rana do wiec

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)