KRAINY POLSKIE

Łączy nas sztuka

03.01.2024

Dwudziestu jeden artystów zaprezentowało swoje prace w ramach Festiwalu Artystycznego Arche „Łączy nas sztuka”, organizowanego przez Grupę Arche wraz z Fundacją Leny Grochowskiej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Arche. Połowa uczestników to artyści profesjonalni, druga – to artyści nieprofesjonalni z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi. Połączenie ich w pary zaowocowało wystawą (a właściwie wystawami, bo odbyły się już cztery edycje festiwalu i będą kolejne), która pokazuje, że granice sztuki są płynne, a potrzeba tworzenia może zrodzić się w każdym.

Długa artystyczna tradycja Grupy Arche
Pomysł kiełkował właściwie od dawna. Zainteresowanie Firmy Arche zarówno sztuką profesjonalną, jak i nieprofesjonalną ma długą historię. Z jednej strony jest to zasługa Fundacji Leny Grochowskiej, z drugiej – samej Leny Grochowskiej.

Fundacji sieć hoteli zawdzięcza powiązanie ze sztuką naiwną. Obszarem działań organizacji jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Między innymi poprzez ich zatrudnianie do różnego rodzaju prac, w tym do prac twórczych, takich jak malowanie obrazów. Ponadto Fundacja Leny Grochowskiej wraz ze Stowarzyszeniem Wspólnota Arche odpowiadają za organizację Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Jako że do tej pory odbyło się już 12 edycji artystycznych rywalizacji, zyskał on na popularności wśród miłośników malarstwa naiwnego. Z roku na rok nadsyłanych prac jest coraz więcej, a ich poziom coraz bardziej zaskakuje i fascynuje.

Jeśli chodzi o połączenie Firmy Arche ze sztuką profesjonalną, to z kolei zasługa Leny Grochowskiej – znanej malarki, a prywatnie żony Władysława Grochowskiego, prezesa Firmy Arche. Galeria artystki niegdyś znajdowała się w Siedlcach, a obecnie została przeniesiona do Łochowa na teren Pałacu i Folwarku Łochów. Tu, z inicjatywy artystki, przez lata odbywały się plenery dla artystów profesjonalnych, a od kilku lat zapraszani są także artyści nieprofesjonalni z niepełnosprawnościami.

I tak te dwa światy – sztuki profesjonalnej i nieprofesjonalnej – wplotły się w długą historię Firmy Arche, ale niejako oddzielnie. A Festiwal Artystyczny Arche „Łączy nas sztuka” jest ich spotkaniem.

Najpierw do uczestnictwa zaproszeni zostali artyści nieprofesjonalni z niepełnosprawnościami. Ci, którzy do wielkiego świata sztuki mają utrudniony dostęp. Wśród amatorów malarstwa znajdowali się: Klaudiusz Grabisna, Karolina Bakiera, Damian Czerwiński, Krzysztof Matuła, Dorota Filipiuk, Karolina Świtalska, Kamil Biernacki, Łukasz Apacki, Krzysztof Grodzicki. Artystów profesjonalnych reprezentowali: Andrzej Fogtt, Stanisław Baj, Lena Grochowska, Daniel Pielucha, Ola Szerstobitow, Marek Kowalski, Monika Wojciechowska, Tomasz Lubaszka, Edward Maciejewski, Michał Żyszkiewicz, Maria Morawska, Magda Szilke.

Artyści zostali dobrani w pary, ale tylko formalnie. Każdy z nich tworzył samodzielnie. Prace zostały zestawione dopiero podczas tworzenia wystawy. Nie wszyscy artyści więc się znali. Niektórzy twórcy profesjonalni bardzo chcieli poznać swojego „partnera” w projekcie – przywitać się, choćby online. Inni podali sobie dłoń dopiero na wernisażu. Niezależnie, czy spotkanie odbywało się w sieci czy osobiście, zawsze były to momenty pełne emocji i wzruszeń.

 

Cały artykuł można przeczytać w magazynie dostępnym na KupujeszPomagasz.pl

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Stanisław Baj. I wszystko płynie
Jeśli szukać Stanisława Baja, to tylko tam. Przy dr
Naczelnik od kultury
Człowiek od książek, jak sam o sobie mówi, m
D – drugie życie
Jako kilkunastoletni chłopak często wybierałem się

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)