KRAINY POLSKIE

Oni temu winni

03.01.2024

Faktem jest, że to jeden z najbardziej ambitnych projektów winiarskich ostatnich lat, którego rozwój można podziwiać na własne oczy. Państwo Rakowie zapraszają na zwiedzanie winnicy, degustacje, wykłady, historie i opowieści o winie i przy winie.

Po obu brzegach Wisły, pomiędzy Wyżyną Lubelską a Wyżyną Sandomierską, od Zawichostu po Puławy, w okolicach Kazimierza Dolnego, Janowca czy Opola Lubelskiego i na Roztoczu rozciąga się prężny region winiarski w Polsce: Małopolski Przełom Wisły. Warunki ku temu są idealne: dość łagodny klimat, żyzne lessowe gleby, dobre nawodnienie i pagórki schodzące do wiślanych brzegów. No i sam Kazimierz Dolny, który w ciągu roku odwiedza nawet ok. miliona turystów! Czy nie przypomina on choć trochę południowoeuropejskiego miasteczka słynącego z produkcji wina? Może nie ma tu aż tylu winnic, jak we Włoszech, Hiszpanii czy Francji, ale miejscowi winiarze i ich winnice – które stają się centrami edukacyjnymi, miejscami, gdzie nie tylko można wino degustować, ale też poznać jego historię i zbudowaną wokół niego kulturę – zyskują coraz większe uznanie wśród turystów. Najczęściej uprawiane w tym regionie szczepy to: riesling, chardonnay, souvignier gris, zweigelt, pinot noir, johanniter, muscaris, rondo, regent, seyval blanc.

Wszystko przez marzenia
Do winnicy Bogumiły i Marka łatwo jest trafić. Z Warszawy jedzie się komfortowo drogą ekspresową na południowy wschód, by przed samymi Puławami odbić w stronę Wisły i podążać jej łagodnym zakolem aż do samego Kazimierza Dolnego, a stamtąd spacerem, lub – w sezonie – specjalnie podstawionym na rynku busem. Wokół, jak okiem sięgnąć, nasłonecznione stoki, które tak bardzo odpowiadają winorośli, a tuż obok, jak z innego świata, plączą się ciasne wąwozy, gdzie królują wilgoć i cień. Bajka.

Kazimierskie Wzgórza swoją nazwę zawdzięczają trzem różnym winnym parcelom w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, położonym ok. 4 km od kazimierskiego rynku i Wisły. To w sumie 6 ha ziemi — w Wylągach (190 m n.p.m.), Skowieszynku (205 m n.p.m.) oraz Jeziorszczyźnie (180 m n.p.m.).

 

Cały artykuł można przeczytać w magazynie dostępnym na KupujeszPomagasz.pl

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Uważaj na siebie
We wszystkich religiach czy starożytnych kulturach pr
Nauka idzie w las czyli o terapeutycznej roli obserwowania zwierząt
Jeszcze kilka lat temu Tomek był nieszczęśliwy codz
Przygoda na dwóch kółkach
Pałuki znane są ze swoich czarujących i malowniczyc

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)