KRAINY POLSKIE

Góra, jakich na Mazowszu mało

13.02.2023

Nieduże, niepozorne na pierwszy rzut oka miasteczko, w dodatku niespecjalnie stare jak na mazowieckie miejscowości: w lutym obchodziło zaledwie 352. urodziny. Powstało jako wyjątkowe – na planie krzyża, na wzór Jerozolimy. Wyjątkowe było później i jest do dzisiaj. Góra Kalwaria, znana wcześniej jako Nowa Jerozolima, zachowała charakter małego miasteczka, jej centrum składa się z kamieniczek, klasycystycznych budynków i barokowych kościołów. Warto po niej pospacerować, zajrzeć w bramy, wejść do kościołów, wypić kawę. I pójść do kina Uciecha, które mieści się w pięknym budynku OSP Góra Kalwaria z 1923 roku.

Żyd, który przepowiedział upadek Rzeszy

Zacznijmy od kamienicy, która jest jak Góra – niepozorna, ale kryjąca w sobie niezwykłą historię. Dzieciństwo spędził w niej Wolf Messing, jasnowidz, który miał przepowiedzieć Hitlerowi upadek Rzeszy, na którego telepatyczne przedstawienia przychodził sam Einstein z Freudem, a kiedy uciekł do Związku Radzieckiego, doradzał Stalinowi. Mieszkał z rodzeństwem i rodzicami na parterze kamienicy u zbiegu ulic Św. Antoniego i Ks. Zygmunta Sajny, gdzie dzisiaj znajduje się Zakład Gospodarki Komunalnej. Ciekawym detalem architektonicznym jest ażurowa metalowa balustrada, charakterystyczna dla budynków z początku XX wieku.

Po drugiej stronie ulicy Św. Antoniego, która była drogą do portu, stoi zaniedbany budynek dawnego składu solnego z końca XIX wieku. Stanął w miejscu, w którym biskup Stefan Wierzbowski, założyciel Góry Kalwarii, kilka miesięcy po otrzymaniu praw miejskich wystawił Królewską Komorę Solną. Sól była w XVII wieku nazywana białym złotem, miała znaczenie strategiczne. Transportowano ją Wisłą z kopalni soli w Bochni i Wieliczce. Możliwość utworzenia komory solnej była przywilejem i dobrym biznesem w XVII- i XVIII-wiecznej Polsce. Górskokalwaryjska komora miała duże znaczenie dla rozwoju miasta. Skład solny ciągnął się aż do skarpy. Niedawno miasto utworzyło na jego terenie Ogród Miejski, w którym odbywa się wiele imprez – premiery książek czy Narodowe Czytanie.

 

Cały artykuł można przeczytać w magazynie dostępnym na KupujeszPomagasz.pl

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Łódź na bogato
Jest ich ponad sto, rozsianych po całym mieście. Pałace, pałacyki, okazałe wille.
Za siedmioma górami, za siedmioma lasami
Starożytne kultury i religie dały liczbie 7 szczególne miejsce wśród
Skrawek świata
Kiedy zacząłem pisać ten tekst, nad naszym wschodnim sąsiadem zbierały się już

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)