KRAINY POLSKIE

Piła – podziemne sekrety i podróż w gwiazdy

13.02.2023

Każde miasto ma to coś, co przyciąga, nęci i zachęca do tego, żeby w nim się zanurzyć, poszwędać, a czasem nawet zagubić. Coś, co spowoduje, że banalne, zwyczajne i pospolite zacznie się wydawać zupełnie nowe, ciekawe, fascynujące. Może to być piękna architektura, przyroda, jednak nic nie działa tak na naszą wyobraźnię, jak opowieść. Banalne miejsce zamienia się w niezwykłą scenerię, kiedy poznamy jego historię.

I taka właśnie jest moja Piła, położona nad piękną rzeką Gwdą, którą można w letnie miesiące spłynąć kajakiem, otulona lasami, gdzie można nie tylko zbierać grzyby czy inne runo leśne, ale również pospacerować czy pojeździć rowerem. Ale jej wielkim walorem jest również jej historia, na którą składają się wydarzenia ważne nie tylko dla historii tej części Wielkopolski, ale również dla całego kraju. Wybierzmy się więc na wędrówkę w miasto i poza nie, gdzie, obok odwiedzenia miejsc związanych z historią grodu Staszica, podziwiać można również przyrodę. A oprócz spojrzenia w historię zachęcam Was do poznania Piły jako miasta, które jest nastawione na przyszłość. I to w kosmicznym wymiarze.

Bunkrowe miasto graniczne

Z bogatej historii Piły wybieram część, której na pierwszy rzut oka nie widać od razu. Nie rzuca się w oczy ciekawą architekturą w postaci pięknych kamienic, strzelistych kościołów czy budowli industrialnych – choć na marginesie dodam, że takie również znajdują się w tym mieście. Chciałbym zaprosić Was do wykroczenia poza miasto. Do miejsc, do których dotarcie wymagać będzie odrobinę wysiłku. Wysiłku, który zostanie nagrodzony.

Tymi miejscami są umocnienia, schrony i bunkry dwóch obiektów związanych z działaniami II wojny światowej w bezpośrednim sąsiedztwie Piły. Mniej znany Schneidemühlstellung to linia obronna otaczająca Piłę łukiem od wschodu. Bardziej znana, znajdująca się na zachód od miasta główna linia obrony III Rzeszy w tej części Europy, to Pommernstellung, potocznie nazywany Wałem Pomorskim. Obie linie umocnień są niemymi świadkami wydarzeń najbardziej tragicznego konfliktów w dziejach ludzkości, a zarazem świetnym przykładem architektury obronnej z czasów II wojny światowej. Odwiedzenie tych miejsc dla każdego będzie żywą lekcją współczesnej historii, a dla pasjonata militariów jest to wręcz pozycja obowiązkowa.

 

Cały artykuł można przeczytać w magazynie dostępnym na KupujeszPomagasz.pl

Pozostałe aktualności

zobacz wszystkie
Dolne Miasto Gdańsk
Postindustrialny klimat Dolnego Miasta wabi zarówno kreatywnych artystów
O czym szepczą lubelskie pomniki
Trudno policzyć wszystkie miasta świata, bo kryteria, określające co jest miastem,
Siedlce – miasto, gdzie mała historia krzyżuje się z wielką
Dom to nie tylko budynek. to przede wszystkim miejsce, które do nas należy, al

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi promocjami
i wydarzeniami z życia Arche i naszych obiektów!
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o
aktualnościach, wydarzeniach i promocjach (więcej
informacji)